אתה לא צעיר מכדי לחוות שבץ

כשזה מגיע לבריאות, רוב הסיכויים שהדאגה הכי משמעותית היא להימנע משבץ. ואין זו בעיה הקשורה לקשישים בלבד. בעוד שרוב התקפי הלב מתרחשים בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה, כעשרה אחוזים מכל מקרי השבץ מתרחשים בקרב אנשים מתחת לגיל 45, ונשים נמצאות בסיכון גבוה יותר מאשר גברים. למעשה, על פי איגוד הלב האמריקאי, בכל שנה נפגעות משבץ למעלה ממאה אלף נשים מתחת לגיל 65. כלומר, אתה או מישהו שאתה מכיר עשוי להיות מושפע בשלב מסוים בחייו, ומוקדם מכפי המצופה, משבץ.

קיימות מספר סיבות בגללן נשים נוטות להיות בסיכון גבוה יותר לשבץ בהשוואה לגברים. למרות שהגורמים המשמעותיים, כמו עישון, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה וסוכרת משפיעים על שני המינים, מספר גורמי סיכון ייחודיים לנשים.

הריון הוא אחד מגורמים אלו, במיוחד בשליש השלישי ובשבועות והחודשים לאחר הלידה. חלק מהסיבות קשורות לשינויים הורמונליים. ומנוחה במיטה גורמת לזרימת דם איטית בוורידים, שגורמת לסיכון מוגבר מעט יותר לקרישים.

צריכת גלולות למניעת הריון עשויה אף היא להציב אישה בסיכון מוגבר לשבץ, ונשים שחוו מיגרנה עם הילה, כשכאב הראש מצטרף לתסמינים נוירולוגיים, כגון דמעות בזווית העין, נמצאות בסיכון גבוה יותר. כל הגורמים האלו יחד משפיעים על הצטברות הגברת הסיכון לשבץ בקרב נשים.

הסוג הנפוץ ביותר, שבץ איסכמי, המהווה כשמונים עד תשעים אחוזים מכלל המקרים, מתרחש כשקריש מונע מספיק דם וחמצן מהגעה למוח. מלבד שמירה על אורח חיים בריא, ההגנה הטובה ביותר היא תפיסת התסמינים המוקדמים וקבלת טיפול מוקדם. הסימנים המשמעותיים מהם יש להיזהר הם:

חולשה בצד הגוף. תסמין פתאומי זה של איבוד כוח או חוסר יכולת להרגיש איבר בצד אחד של הגוף הוא סימן שכיח לשבץ, במיוחד ביד וברגל. גם צד אחד של הפנים עלול ליפול.

בעיה בדיבור. תסמין זה מגיע במספר צורות. הדיבור עשוי להיות עילג או שקיים קושי פשוט להגות מילים. אתה עשוי אף להתקשות להבין מה אנשים אחרים אומרים. קיים טווח חומר ממתון עד חמור. אמנם קיימים כל הרגעים בהם אדם אינו מסוגל לחשוב על מילה או להגות מילה כהלכה, אך רוב האנשים יודעים בעצמם או בגופם מספיק טוב על מנת להכיר בכך כי מדובר בתסמין חולף או קושי במילה מסוימת בלבד. אם אדם נבהל מקושי בדיבור או דיבור עילג, זה הזמן לבקש טיפול באופן מידי. בעיקרון, אם זה מרגיש כמו תסמין יוצא דופן, יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.

כאב ראש חמור. תסמין זה צפוי יותר להתרחש בשבץ המורגי, והוא מתרחש כאשר קיים דימום במוח. השבץ המורגי נפוץ הרבה פחות מהשבץ האיסכמי, ומהווה כעשרה עד 15% מכל מקרי השבץ, אבל יש לו גם שיעור תמותה גבוה יותר.

ירידה חלקית בראייה. בדומה לחולשת גפיים או חוסר תחושה, בעיות ראייה גם הן בדרך כלל חד צדדיות. אבל במקום לאבד את הראייה באופן מלא בעין אחת, אדם עלול לחוות ירידה בשדה הראייה בשתי העיניים. הסיבה לכך היא שגלגל העין עצמו ועצב הראייה תקינים, אבל האופן שבו מועבר המידע למוח נפגם.

התפרצות פתאומית של כל התופעות האלו או חלקן. סימן היכר של שבץ מוחי הוא התפרצות פתאומית של סימני אזהרה אלו, המהווים את הסמן המשמעותי ביותר לכך שיש להגיע לבית החולים באופן מידי. תסמינים אלו מגיעים מהר מאוד, אך לא כולם עשויים להיות נוכחים על מנת להצדיק ביקור בחדר המיון.

בשורה התחתונה: אם קיימת התפרצות פתאומית של תסמינים נוירולוגיים חדשים המשפיעים על צד אחד של הגוף, יש לבקר בחדר המיון מיד. זו עשויה להיות מיגרנה או מצב שפיר אחר, אבל הבעיה היא שאם לא בודקים את המצב, מחמיצים את ההזדמנות האמיתית לטפל בשבץ המוחי. אם אדם סבור שהוא חווה שבץ, עליו לפעול מהר, גם אם מתברר שזהו מצב שאינו כל כך רציני. עדיף להיות בטוח מאשר להצטער.

עוד בנושא בריאות:

שבץ – גורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

חדשות בנושא שבץ – החדשות האחרונות בנושא

שבץ מוחי – לא רק אצל מבוגרים