פעילות יתר של בלוטת התריס

פעילות יתר של בלוטת התריס הוא מצב שכיח הקשור להורמונים ומתרחש כשיש יותר מידי הורמון בלוטת התריס בגוף. רמות עודפות של הורמוני בלוטת התריס עשויות במצב זה להאיץ את חילוף החומרים של הגוף, ולהפעיל מגוון תסמינים, כגון עצבנות וחרדה; היפראקטיביות, מצב זבו אדם אינו יכול להירגע ומלא באנרגיה עצבנית; ירידה במשקל שאינה מוסברת או אינה מתוכננת; ונפיחות בלוטת התריס, מה שגורם לגוש בולט, הידוע כזפק, ונוצר בגרון. החומרה, התדירות ומגוון התסמינים עשויים להשתנות מאדם לאדם.

הגורמים לפעילות יתר של בלוטת התריס

בלוטת התריס נמצאת בצוואר. היא מייצרת הורמונים המשתחררים לזרם הדם כדי לשלוט על צמיחת הגוף וחילוף החומרים. הורמונים אלו נקראים תירוקסין וטריודוטירונין. הם משפיעים על תהליכים כגון קצב לב וטמפרטורת גוף, ומסייעים להמרת מזון לאנרגיה כדי לשמור על תפקוד הגוף.

בפעילות יתר של בלוטת התריס, היא מייצרת יותר מידי תירוקסים אוטריודוטירונין, המאיצים את חילוף החומרים של הגוף. קיימים מספר גורמים בסיסיים אפשריים, והמחלה הנפוצה ביותר הגורמת למצב זה היא מחלת גרייבס, שבה המערכת החיסונית של הגוף פוגעת בבלוטת התריס וגורמת לה לייצר יותר מיני הורמונים.

טיפול

פעילות יתר של בלוטת התריס מגיבה בדרך כלל היטב לטיפול, ורוב האנשים מסוגלים לשלוט בתסמיניהם. שלושת הטיפולים הנפוצים ביותר הם:

טיפול תרופתי. כולל תרופות העוצרות את בלוטת התריס מייצור יותר מידי הורמונים.

טיפול יוד רדיואקטיבי. חומר רדיואקטיבי הנקרא יוד שמסייע לכווץ בלוטת התריס, וצמצום פעילותה. הקרינה הכלולה ביוד מבוצעת במינון נמוך מאוד ואינה מהווה איום על הבריאות.

ניתוח. במספר קטן של מקרים, ניתוח עשוי להידרש כדי להסיר את כל בלוטת התריס או חלק ממנה, במיוחד אם קיים זפק גדול.

חוסמי בטא עשויים לשמש לעיתים כדי להקל באופן זמני את התסמינים הרבים של פעילות יתר של בלוטת התריס, למרות שהם אינם ממקדים את בלוטת התריס עצמה.

סיבוכים. בסביבות אחד מתוך עשרים אנשים עם מחלת גרייבס מפתחים גם תסמינים המשפיעים על עיניהם, כגון כפל ראיה; רגישות לאור; וייצור עודף של דמעות. תופעה זו ידועה וצריכה להיבדק על ידי רופא המתמחה בטיפול במצבי עיניים. סיבוך נדיר וחמור יותר הוא התלקחות פתאומית וחמורה של תסמינים, המכונים סערת בלוטת התריס. מצב זה עשוי להיות מסכן חיים, היות והוא גורם לבעיות התייבשות ובעיות לב מורכבות.

מי מושפע מפעילות יתר של בלוטת התריס? נשים מושפעות מהמצב עשר פעמים יותר מגברים. ברוב המקרים, התסמינים מתחילים איפשהו בין גילאי עשרים וארבעים, אם כי הם עשויים להתחיל בכל גיל. פעילות יתר של בלוטת התריס מתרחשת בתדירות הגבוהה ביותר בקרב אנשים לבנים ואנשים ממוצא אסיאתי, ולעיתים רחוקות יותר בקרב אנשים אפריקאיים המתגוררים באיים הקריביים.

בנוסף כדאי לקרוא על:

הבנת פעילות יתר של בלוטת התריס – מה בעצם קורה בגוף במצב זה

פעילות יתר של בלוטת התריס – גורמים ותסמינים

טיפול חדשני בבלוטת התריס – ביות בבלוטת התריס נפוצות יותר אצל נשים מעל גיל 40