מה גורם לטיקים – כל מה שרציתם לדעת

ניווט מהיר

תחילה, חשוב לציין כי את הטיקים נהוג לחלק ל-2 קבוצות. זאת בעוד כי הקבוצה הראשונה מתבססת על טיקים תנועתיים, כאשר הקבוצה השנייה מתבססת על טיקים קוליים. במילים אחרות – כחכוח בגרון, מצמוצים בעיניים, תנועות לא רצוניות באיברי הגוף השונים וקולות צקצוק שלא ניתן לשלוט בהם, כל אלו נכנסים תחת קטגוריית הטיקים. בנוסף, חשוב לומר כי מדובר על תופעה נפוצה במיוחד בקרב ילדים, אך ישנם לא מעט מבוגרים שעלולים למצוא את עצמם סובלים מתופעת הטיקים. ייתכן כי מקורם של הטיקים טמון בהפרעה שתחלוף, בתסמונת טורט או לחילופין בפגיעה מוחית. אז מה גורם לטיקים? האם זה חולף? ובאיזה מצבים עשויים להופיע טיקים? הנה כל מה שצריך לדעת.

 

אז מהי הסיבה להיווצרותם של הטיקים?

מה גורם לטיקים היא שאלה שמטרידה אנשים רבים הסובלים מהתופעה, בעוד כי הסיבה העיקרית אינה ברורה. על כן, ניתן להניח כי ככל הנראה מקור הטיקים טמון באינטראקציה בין גורמים גנטיים מגוונים לבין גורמים סביבתיים. על פי אחת ההשערות – הפרעה במסיל שנמצאת בין קליפת המוח לבין גרעיני הבסיס היא זו שפוגעת בעיכוב התנועה, מה שמתורגם לתנועתיות יתר וטיקים. על פי סברה אחרת, מדובר על תוצאה של חוסר איזון של הנוירוטרנסמיטר שנקרא "דופמין" במוח. 

 

האם זה חולף?

האם טיקים עוברים היא גם שאלה שעולה בקרב מרבית האנשים שסובלים מהתופעה שכן, במרבית המקרים הטיפים חולפים מעצמם, בעוד כי הם אינם גורמים להפרעה ניכרת בתפקוד השגרתי ולכן גם לא מצריכים בטיפולים. על כן, כאשר מדובר על מקרים חריגים יותר, בהם הטיקים הם קשים ומובילים לכדי מצב שמפריע לתפקוד היום יומי, ההמלצה הינה לגשת לטיפול ייעודי, כאשר במרבית המקרים יהיה מדובר על טיפול תרופתי בשילוב עם טיפול התנהגותי. 

 

באיזה מצבים עלולים להופיע טיקים?

ניתן לאבחן את הטיקים באמצעות הסיבות להופעתם:

  • טיקים זמניים – מדובר על הפרעה שנקראת "הפרעת טיקים חולפת", אשר באה לידי ביטוי בטיקים תנועתיים או לחילופין בטיקים קוליים זמניים. במרבית המקרים, התופעה חולפת מעצמה בתוך פרק זמן של מספר חודשים, ואינה מצריכה בטיפול תרופתי. על כן, ראוי לציין כי מדובר על תופעה שנפוצה בקרב 15% מהילדים. 
  • טיקים משניים – מדובר על טיקים הנגרמים באופן משני בעקבות פגיעה מוחית שעשויה להיווצר בעקבות אחד או יותר מהסיבות הבאות:

1.מחלות גנטיות כדוגמת מחלת וילסון, מחלת הנטינגטון וכיוצא בכך.

2.דלקות זיהומיות ברקמת המוח, או לחילופין תגובה דלקתית הנגרמת כתוצאה מזיהום בחיידק הסטרפטוקוק.

3.שימוש בתרופות או לחילופין בסמים כמו סטימולנטים, קוקאין, אגוניסטים של דופמים וכן גם תרופות אנטי-פסיכוטיות.

4.נזק שנגרם לרקמות המוח בעקבות מגוון סיבות כדוגמת שבץ, גידול, טראומה, דימום וכן הלאה.

5.תסמונת טורט.

בטוח שיעניין אותך גם:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
פופולרי באתר