גם בבית אבות סיעודי מעצבים אנרגיה חיובית

בבית שלכם ובפרט בבתי אבות אל תאגרו חפצים מיותרים, הימנעו מצבע אדום בחדר הנכדים ואל תיתלו תמונות קודרות, המשדרות בדידות.

הפנג שואי, תורה סימנית עתיקה, מלמדת אותנו איך לזמן אנרגיות טובות, וכך לשפר תחומים רבים בחיים: בריאות, פרנסה, חיוניות, שפע וזוגיות. שווה לנסות בפרט כשמדובר בגיל הזהב

"תחילה אתה מעצב את ביתך, ואחר כך ביתך מעצב אותך", אמר פעם וינסטון צ'רצ'יל, ונראה שבמלי משים ניבא את בשורת הפנג שואי, עשרות שנים לפני שהתורה הזו עשתה עלייה מסין אל העולם המערבי ונקלטה בו בהצלחה מדהימה. למי שלא מכיר, הנה כמה נקודות בסיסיות ליישום בבית שלנו ואפילו בבית אבות סיעודי בפרט לגיל הזהב:

הפנג שואי (שפירושה המילולי הוא רוח ומים) מבוססת על תורה סינית עתיקה בת 4,000 שנה, שבמרכזה הקשר שבין האדם לסביבתו, כולל עיצוב הבית והשפעתו עלינו ועל חיינו. אופן מיקום הרהיטים והחפצים בחלל, בחירת הצבעים, הסדר )או אי הסדר)- כל אלה ועוד משפיעים על הצ'י, אנרגיית החיים, כשהשאיפה המתמדת היא לזרימת צ'י נכונה.

על פי הפנג שואי, על ידי בחירת הבית שמתאים לאישיותנו ועיצובו באופן הנכון, כלומר בית שיאשפר זרימת אנרגיה בצורה חופשית ונכונה, נוכל להפיק את המיטב מעצמינו ולשפר תחומים רבים בחיינו: עבודה, פרנסה, בריאות, חיוניות, שפע, זוגיות, אריכות ימים, מניעת נפילות בקשישים, גיל הזהב, מניעת מצב סיעודי או שיפור מצבים סיעודיים בבתי אבות סיעודיים ועוד.

הזזת רהיטים, צביעת קירות ושינויים נוספים עשויים להביא לאיזון ולהרמוניה הנחוצים לנו.

מדובר בשינויים פשוטים, שלא כרוכים בהשקעה פיזית וכלכלית משמעותית.

להלן מספר עצות לסידור הבית, שעשויות לתרום לשיפור איכות החיים שלכם:

  • אווררו את הבית מדי יום, הסירו אבק והניחו לאור לחדור פנימה. לא רק לנו לא נעים לחיות בבית חשוך, מאובק ולא מאוורר. גם האנרגיות החיוביות לא ממש רוצות לגור בו.
  • החליפו נורות שרופות, תקנו נזילות ודאגו שהכל תקין, נקי ועובד- כדי לזמן אנרגיות של בריאות וחיוניות.
  • בגיל מבוגר אנו מבלים יותר בבית ולכן חשוב להקפיד על סדר וניקיון. אי סדר מלמד על חשיבה לא מסודרת, ואילו סדר וניקיון עוזרים לשמור על מחשבה צלולה ומסודרת.
  • יש להימנע מאגירת חפצים ישנים, יש למיין חפצים ובגדים ולזרוק את הישנים והבלתי שימושיים (או להעביר לנזקקים). הצטברות של פריטים מיותרים, שאין בהם שימוש, עוצרת את זרימת אנרגיית הצ'י וגורמת לחסימה בכל תחומי החיים. פינוי הדברים המיותרים מחייכם יגרום לכם להרגיש אנרגיה חדשה
  •  

 

  • וויטליות. חשוב במיוחד להימנע משמירת מכשירי חשמל מקולקלים, שעונים מקולקלים או שעונים שעצרו מלכת, כדיל למנוע תקיעות.
  • דלת מוזנחת מסמלת בעיות, עייפות וקשיים. מנעול שבור מלמד על תקיעות ובעיות בריאות. צבעו את הדלת ותקנו את המנעול, כדי לזמן אל ביתכם אנרגיות של בריאות, התחדשות וחיוניות.
  • הציבו באזורים בבית האבות שבהם יש אנרגיה טובה (לשם כך יש להיוועץ ביועץ פנג שואי) מזרקה עם אלמנט זוגי, אקווריום, פעמון רוח, ספירלה, שעון. הדבר יחזק עוד יותר את האנרגיה החיובית. חשוב: הצבת כל פריט מהפריטים הנ"ל במקום בו האנרגיה שלילית- תגביר את האנרגיה השלילית, ולכן, כדי להימנע מנזק, חשוב להיוועץ ביועץ פאנג שואי מנוסה.
  • *בית ללא צמחיה או שהצמחייה שבו מוזנחת או מלאכותית הוא בית אבות "עייף", חסר חיים ומקובע. היעדר צמחייה מלמד על תקיעות בתחומים שונים בחיים. הטבע והטיפול בצמחייה תורמים לאנרגיה חיובית וזורמת. טפחו צמחייה קיימת הוסיפו צמחים ברחבי הבית. למעדיפים פרחים מלאכותיים, מומלץ להשתמש בפרחים העשויים משי ולהקפיד על נקיונם. צמחים כגון קקטוסים למיניהם אינם מוסיפים אנרגיה.

סידור חדרים וחללים שונים:

חדר הנכדים: מיטה מעץ, שהוא חור טבעי, טובה לילדים ומבוגרים כאחד. את המיטה אין להציב מול הדלת, כדי שהאנרגיה לא "תקוף" באופן ישיר. אם אין ברירה והמיטה ממוקמת מול הדלת, תלו בחלל שביניהן ספירלה, שתמתן את כניסת האנרגיה. תלו וילון בצבעים בהירים, סדרו את הצעצועים בארון ואל תאחסנו אותם מתחת מיטת הילד, שכן הדבר עלול לגרום להפרעות שינה.

שירותים: יש להקפיד על סגירת אסלות, וכן להקפיד שדלת השירותים תהיה תמיד סגורה. הדבר נכון במיוחד לגבי שירותים הנמצאים בחדר השינה שלכם. שירותים מסמלים אנרגיות שליליות, ועדיף להשאיר אותן שם. חדר עבודה: למיקום שולחן העבודה בחדר יש חשיבות רבה. השולחן צריך להיות במקום שבו היושב יראה את הדלת ואת מרחב החדר, לשם שליטה, אבל חשוב לא לשבת מול הדלת- שוב, בגלל האנרגיה הישירה. אם יש חלון מאחורי הגב. סגרו אותו בעזרת וילון, כדי שהאנרגיה לא תברח החוצה. אם אין בחדר חלון, תלו תמונה של נוף. יש לסדר את החדר ובסוף היום להשאירו מסודר, לטובת המחשבה הצלולה.

חדר השינה: יש למקם את המיטות לפי הכיוון התומך של האדם. לכל אדם יש את הכיוון הטוב לו ביותר: לשינה, לעבודה וכו'. קביעת הכיוון המועדף היא פשוטה יחסת, והדבר נעשה בהתאם לתאריך הלידה, בהדרכת יועץ פנג שואי,

     שינה של האדם בכיוון הטוב לו משפרת את סיכוייו לשינה רצופה וטובה ולבריאות תקינה.

העיקר הבריאות ובפרט בגיל הזהב

שימוש נכון בתורת הפנג שואי יכול לסייע גם בתחומים מהותיים בחיינו. הנה כמה דוגמאות:

חיזוק הזוגיות: בחדר השינה מומלץ להניח פריטים זוגיים כגון זוג שידות, תמונות של זוגיות ולהימנע מתמונות של אנשים בודדים ועצובים.

זוגיות חדשה: לאדם בודד, הרוצה לזמן זוגיות חדשה לחייו, מומלץ לפנות בחדר מקום לזוגיות להימנע מהצמדת המיטה לקיר, לצרף שידה שנייה אם יש רק אחת, לשים פריטים של זוגיות. גם אקט סמלי של פינוי מקום בחנייה יכול לסייע בכך.

בריאות: בגיל המתקדם יש חשיבות גדולה לעניין הבריאות, ולכן חשוב שבבית תהיינה אנרגיות טובות שתמוכות באדם. איזורי הבריאות בבית הם חשובים במיוחד, ויש לאתר אותם באמצעות יועץ פנג שואי ולבחון אם יש בהם אנרגיות טובות או, חלילה, אנרגיות בעייתיות.

אם באיזור הבריאות ישנן אנרגיות טובות (ורק במקרה כזה!) יש להגביר את פעילות האיזור על ידי אחד או יותר מהפריטים הבאים, המעצימים את האנרגיה: מפל מים, שעון מטוטלת, אקווריום, פעמון רוח, מובייל, שימוש בפריטים כאלה באיזורים בהם האנרגיה שלילית עלול לפגוע בבריאות האדם. גם תמונות צריכות לשדר מסר חיובי, לטובת אנרגיית הבריאות.

יש להיזהר מ"חיצים מורעלים": פינות של רהיטים, שידות מיטה גבוהות, שפינותיהן פונות אל ראשו של האדם.

זה כן הצבע - בית רגיל או בית אבות סיעודי 

גם לצבעים המקיפים אותנו יש, על פי הפנג שואי, השפעה על חיינו, וחשוב לדעת לאיזה חלל בבית מתאים כל גוון. הנה כמה דוגמאות:

ירוק

מאפיינים: מייצג צמחיה, רוגע, ריפוי, איזון, הרמוניה והתחדשות.

מתאים: לחדרי טיפול, חדר ספא ביתי.

לא מתאים: לחדר בו אתם מתכוונים לשכן את הנכדים.

כחול

מאפיינים: מים, זרימה, צבע רפואי, מצנן ומרגיע. משדר שלווה וסבלנות.

מתאים: לחדרי הנכדים (בעיקר כוון התכלת, שמרגיע ומעודד סבלנות ושלווה), משרדים וחברות, חדרי טיפולים.

לא מתאים: לחדר שינה (גם צבע קר וגם מייצג מים- אלמנט מתפרש שאינו מתאים לאינטימיות) וחדרי אוכל, שגם הם דורשים אווירה אינטימית וחמה.

אפור

מאפיינים: מייצג דיוק, מתכת, טוהר, אחידות, ניירליות, לוגיקה, ניקיון.

מתאים: לחללים גדולים ולמשרדים שבעליהם עוסקים במקצועות כגון אדריכלות והייטק, שדורשים אווירה נקייה.

לא מתאים: לחללים קטנים (שכן אפור הוא צבע מקטין) ולחדרי שינה (סותר אינטימיות).

סגול

מאפיינים: מעצים, שילוב של חם וקר- אדום וכחול. נותן תחושת מרחב.

מתאים: לחדרי הנכדים, לחללים קטנים.

לא מתאים: לחללים גדולים.

לבן

מאפיינים: מתכת, ניקיון טוהר.

לא מתאים: על פי תורת הפנג שואי, לבן אינו נחשב בצע, ולכן אין זה רלוונטי לומר למה הוא מתאים ולמה לא. אבל בעיקר הוא לא מתאים: לחדר שינה, חדרי ילדים וחללים גדולים. בכל מקרה, הימנעו מצבע לבן בלבד, שכן הוא יוצר תחושת מתכת וקור, מסנוור ומחזיר אור ויוצר חוסר נוחות. עדיף להשתמש במקומו בצבע שמנת ובגוונים פסטליים מעורבים בלבן (כגון אוף וייט), פנינה ועוד). ולצבוע לפחות  קיר אחד בחדר בצבע דומיננטי.

שחור

מאפיינים: במזרח הוא מסמל חיים וזרימה, קסם ומסתורין, אבל גם דיכאון. משמש גם כצבע תוחם ולהדגשה.

מתאים: אפשר להשתמש בו רק כצבע תוחם (מסגרות לתמונה או לדלתות) בכל מקום בבית, אבל רק כמסגרת ולא מעבר לכך.

לא מתאים: לחדרי הנכדים.

אדום

מאפיינים: אלמנט אש- חם ודומיננטי. מגביר מרץ, מעורר פעילות. נראה למרחוק, ולכן משתמשים בו לשילוט.

מתאים: לקיר אחד בחדר שינה, חדר המגורים, שלט כניסה לבית. עודף אדום עלול לגרום למיגרנות, חוסר סבלנות ואף לאלימות.

לא מתאים: למטבח, פינת אוכל, חדרי הנכדים.

כתום אפרסק

מאפיינים: מייצג ידיות, אדמה, נחשב כצבע חוכמה וטוהר, מעודד תקשורת. מחזק כושר נמוך.

מתאים: לפינות אוכל, מטבח, חדרי ילדים וכיתות לימוד. זהו צבע נייטרלי ולכן מתאים כמעט לכל מקום בבית.

צהוב

מאפיינים: אדמה (זהב), נחשב לצבע מלכותי בסין, מעודד השראה ואופטימיות.

מתאים: לחדרי הנכדים, חדרי אוכל ומגורים.

לא מתאים: הצהוב הבהיר מתאים לכל מקום בבית, אבל הימנעו מלצבוע חדר שלם בצהוב כהה.

 

לסיכום, איד הדברים שיכולים לתת אפקט גדול הן בבית הפרטי שלנו והן להורינו המבוגרים בבתי האבות הוא עיצוב סביבה זורמת שתאריך את החיים ואת חיינו בפרט בבתי אבות ובמחלקות סיעודיות או בבתי אבות סיעודיים שבדרך כלל נראים קודרים ועצובים.